Rännak ehk Brandon Bays poolt loodud Journey on viimastel aastatel maailmas üha enam populaarsust võitev teraapiameetod. Rännak – see on teekond sisemisel maastikul, mis hõlmab pea kõiki inimese tasandeid – mõtteid, tundeid, aistinguid, mälu ja kujutlust. See haarab nii keha, hinge kui vaimu eesmärgiga kogeda ja jaatada kõiki oma tundeid ja kogemusi elus, puhastuda valusatest kogemustest, andestada kogu südamest nii iseendale kui teistele ning kogeda oma olemuse lätet – algallikat. Rännaku meetod võimaldab ligipääsu keha sisemisele tarkusele läbi hinge tasandi, läbi algallika tõe. Haigused tulevad meie minevikust, lahendamata või teadvustamata probleemidest, tunnetest, hirmudest, mis on talletunud meie keha rakumällu. Rännates tagasi nendesse hetkedesse neid mälestusi andestamise kaudu vabastades võimaldame oma kehal ja kogu oma olemusel hakata loomulikul moel paranema.
Rännaku raamatut esmakordselt lugedes ja seda esimese eesti keeles töötava rännakujuhendaja Tiiu Vilu juures läbi tehes rabas mind selle protsessi lihtsus, selgus ja konstruktiivsus. Originaalselt ja värskelt on kokku pandud tuttavad elemendid erinevatest ida ja lääne süsteemidest – seda uues toimivas pildis ja koosluses. Brandon Brays rännakus kohtuvad tänapäeva psühhoteraapia ja idamaade meditatsioonipraktikad. Selles peituvad gestalt-teraapia tunnetega töö põhimõtted – paradoksaalne muutuste teooria, mis seisneb selles et muutumine on paratamatu kui me kogeme ja tunnustame end just nii nagu me praegu oleme, nende tunnetega, nagu me siin ja praegu kogeme, ja et muutus ei toimu, kui me püüame olla kogu aeg keegi teine, see kes me ei ei ole. Rännakus ühinevad uues kvaliteedis psühhodraama tervendavad dialoogid, Neurolingvistilise programmeerimise (NLP) loova kujutluse jõud, andestamise õpetus, hüpnoteraapia, ðamanistliku rännaku muutunud teadvuseseisund ja Michael Newtoni eludevahelise elu hüpnoteraapia hingerännaku elemendid.
Rännaku metoodika lõi Brandon Bay, kellel diagnoositi 1992.aastal korvpalli suurune kasvaja kõhus. Kuus ja pool nädalat hiljem oli ta vähist vaba ilma ravimite ja kirurgilise sekkumiseta. Nende nädalate jooksul tegi ta endaga suurt sisemist tööd jõudes otse haigusega seotud hingeliste põhjusteni. Tervenemisega koos selgines ja valmis ka Rännaku metoodika. Juba enne haigestumist tegi ta proffesionaalset koostööd selliste terviseõpetuse ja enesearengu meistritega nagu dr. Deepak Chopra, Anthony Robbins, John Grey, Wayne Dyer, jt. Kuid Brandoni enda haigus sai päästikuks mis pani teda otsima kiireimat ja tõhusamat teed kontaktiks iseenda keha ja tunnetega, oma hinge ja vaimuga, haiguse põhjuste ja tervenemise allikaga. Brandon Bays oli tegelenud palju aastaid enne vähi diagnoosi enesearengu ja tervisliku toitumise õpetamisega ning tegutsenud psühhoterapeudina. Läbi häbi ja alandlikkuse, läbi põhjaliku muutumise, läbi erinevate tervenemiste ja katsumuste sai ta terveks kogedes piiritut vabanemist ja rõõmu. Tal ei olnud kerge aastaid alternatiivse tervendaja ja koolitaja rollis olles kogeda enda abitust ja „läbikukkumist“ nii oma tervises kui ka elus. Lisaks haigusele tabas teda veel oma kauni mereäärse maja mahapõlemine, mehe poolt mahajätmine, tütre eemaldumine… Oma elu kogemustest ja õppetundidest lähtuvat õpetust jagab ta praegu tuhandetele inimestele Euroopas, Aafrikas, Austraalias, Uus-Meremaal ja Ameerikas. Tema liigutavat ja lausa uskumatuna näivat lugu võib lähemalt lugeda eesti keeles ilmunud raamatust “Rännak” või kodulehelt www.thejourney.com. Eesti keeles on veel ilmunud tema raamatud „Laste rännak“, „Vabadus on“ ja „Teadvustamine. Uus vääring.“ Rännakumeetodi koolitusi on toimunud nii soomes kui eestis alates 2008.aastast.
Rännaku ajal lamab rändaja suletud silmadega poolpikali asendis. Rännak kestab tavaliselt mitu tundi. Rändaja lõdvestub oma kehasse ja olemusse ning kogu seansi vältel on kontaktis enda tunnete, kehaaistingute ning mälu- ja kujutluspiltidega lastes end kanda rännakujuhendaja poolt oma keha ja hingemaastikul. Rännak lõpeb tavaliselt lõimumisega siia ja praegu ning tulevikku. Olulised muutused jätkuvad päevi ja nädalaid hiljem. Raskemate probleemide ja krooniliste haiguste puhul tuleks rännata mitmeid kordi.
Rännaku meetodil on erinevaid alavariante, seda on võimalik teha protsessina kui emotsionaalne rännak, füüsiline rännak, elu eesmärgi rännak, külluse rännak või koondades tähelepanu vabanemisele valudest, haigustest, hirmudest või soovimatutest harjumustest.
Rännak on tõhus abivahend ka lastele alates kaheksandast eluaastast. B.Bays korraldab koolitusi nii õpilastele kui õpetajatele, laste nõustajatele ja terapeutidele, mis on suurepärane metoodika mitmesuguste käitumisprobleemide ning tervisehäirete puhul. Lastega toimuvad rännakud enamasti kergelt ja sujuvalt, neile on palju lihtsam ja usalduslikum suhe oma tunnete ja kujutluspiltidega. Seda meetodit tuleks koolis lastele õpetada, see oleks üks loomulikumaid viise hoida oma keha ja vaim terve. Sageli toovad vanemad lapse rännakule, selgelt ise vajades samasugust abi oma kapseldunud tunnete käsitlemiseks. Lapsel on üksi raske oma tundeid mõista kui vanemad endaga ise samalaadset tööd ei tee.
Minu enda kogemused rändajana ja rännaku juhendajana on mind õpetanud üha enam usaldama oma keha aistingutes ja haigustes peituvaid varjatud sõnumeid kuulama. Igal sümptomil on tõepoolest midagi õpetada, mida kuulata tasub, isegi kui neid sõnumeid on raske mõista või sugugi kuulata ei tahaks. Ükskord kui tahtsin oma närvivalust hirmsasti lihtsalt lahti saada, lõpetasin lisaks kõrvapõletikuga – justkui keha oleks selgelt peegeldanud: jätke mind ometi rahule, ma ei taha midagi kuulda!
Mõned inimesed kalduvad rännakul olema rohkem mõtlemise tasandil, teised rohkem emotsionaalsel tasandil või üliteadvuse tasandil, on ka toimunud spontaanseid matku sünnimomenti ja eelmistesse eludesse. Üks laps reisis koheselt turvalisse tulevikku ja sai sealt teejuhiks tulevikumina. Rännak toimib igal juhul ja seda kui sügaval teadvuse tasandil rännatakse oleneb paljudest teguritest, mida on vaja arvestada ja tunnustada.
Vaimsed rännakud: Tiia Lõoke tel. 5178313, tiia@voog.ee